Wiem, że właśnie zaczyna się lato na pełna skalę, ale i tak chcę Wam dziś opowiedzieć o COLDER.
Jak się pewnie domyślacie - jest to akronim. Nie do tyczy on jednak temperatury a ubioru - i ma zastosowanie cały rok. Przejdźmy więc po kolei przez wszystkie literki.
C jak Clean czyli czyste. Ubrania powinny być czyste - jest to kwestia nie tylko estetyczna ale i techniczna. Zabłocone, ubrudzone ubranie traci swoje właściwości (np odprowadzania wilgoci czy izolacji termicznej) co może sprawić że np Wasza kurtka po prostu nie będzie działać tak dobrze jak powinna. Oczywiście watro tutaj wspomnieć o kwestii komfortu noszenia o morale.
Dalej mamy O jak Overheating - z angielskiego - przegrzewanie. choć w tej literce chodzi o to żeby akurat przegrzewania unikać. Gdy bedziecie zbyt ciepło ubrani - spocicie się. Wiele wtedy będzie zależało od tego jakie będą Wasze warstwy odzieży, z czego będą zrobione itp. Jeśli na przykład pierwszą warstwą będzie bawełna - nie odprowadzi ona wilgoci, a wilgotna koszulka tuż przy ciele w zimie to prosty przepis na wychłodzenie organizmu. Dlatego warto korzystać z warstw odzieży, zdejmować je i zakładać w zależności od sytuacji i aktywności. Możliwość rozpięcia suwaków i regulowania izolacji w ten sposób również będzie cenna.
L oznacza Loose and layers czyli luźne i warstwy. O warstwach powiedzieliśmy sobie już wyżej, dlaczego jednak luźne? Ponieważ ubranie nas nie grzeje - ubranie zapewnia izolację. A dokładniej - izolacje zapewnia powietrze złapane pomiędzy warstwami. Luźne ubrania nie tylko umożliwiają założenie ich warstwowo (spróbujcie założyć waszą zimową kurtkę nie na jeden a na trzy założone na siebie swetry...) ale również sprawiają, że pomiędzy kolejnymi warstwami zbiera się powietrze które izoluje Was od warunków zewnętrznych. Kolejnym newralgicznym elementem ubioru będą tutaj skarpety. Skarpetki izolują, ale jeśli nie są luźne (a dodatkowo ściśnięte butami) - utrudniają przepływ krwi do stóp. A to właśnie ciepła krew ogrzewa Wasze stopy...
D to Dry - sucho. Wilgoć w zimie to jeden z Waszych większych wrogów. W lecie może wydawać się kusząca, chociaż również bywa zdradliwa. Dlaczego? Mokra koszulka w lecie będzie odparowywać, schładzając w ten sposób Was podczas wędrówki. Niby dobrze bo o to chodzi ale... wystarczy trochę chłodnego wiatru i dość łatwo o przeziębienie. Ponadto mokre elementy ubioru mogą wywołać otarcia. Co prawda nawet po całym dniu marszu takie otarcie będzie tylko nieprzyjemne, nie zagrozi Waszemu zdrowiu, ale już po paru godzinach będzie negatywnie wpływało na tempo maszerowania. A następnego dnia - po prostu nie będziecie chcieli ruszyć w dalszą drogę. Dlatego tak istotne jest utrzymanie newralgicznych miejsc, jak stopy czy pachwiny, suchych.
E jak Examine czyli sprawdzaj. Stan ubioru trzeba kontrolować. Warto jednak pamiętać, że nie chodzi tylko o uszkodzenia mechaniczne poszczególnych elementów ubioru, lecz również o kwestię czystości, wilgoci i dopasowania do sytuacji (warstwy).
Na końcu jest R czyli Repair - naprawiaj. Jeśli zauważycie jakieś uszkodzenie ubrania - musicie je po prostu naprawić. Oczywiscie, w zależności od tego co się stało i w jakiej warstwie ubrania nastąpiło uszkodzenie takie będą możliwości naprawy. W terenie ogarniecie bez problemu i ze 100% skutecznością odpadający guzik, natomiast rozdarcie poncho czy kurtki przeciwdeszczowej już nie będzie łatwe do skutecznej naprawy. Ale i prowizoryczna naprawa będzie wskazana - nawet jeśli nie odzyskacie pełni funkcjonalności to chociaż ograniczycie dalsze uszkodzenia.
Jak widzicie - COLDER zawiera w sobie kompletną informację co robić z ubraniami. I choć poszukując w internecie informacji odnośnie na pewno traficie na długie i techniczne wywody odnośnie poszczególnych elementów ubioru - to już te proste zasady zawarte w akronimie sprawią, że Wasz komfort korzystania z ubrań będzie znacznie większy. Zaawansowane technologicznie rozwiązania to dobra rzecz, ale trzeba również rozumieć zasady korzystania z nich - a te będą praktycznie takie same również dla codziennych ubrań. Nieważne czy szykujecie się na pokonanie wymagającego szlaku w górach czy tylko na dłuższy spacer - wykorzystanie powyższych zasad sprawi, ze spędzicie ten czas bardziej komfortowo. A tymczasem - do zobaczenia w lesie!
bush- ty zawsze jakichs dziwnych skrotow uzywasz i ja nic nie rozumiem he he , pozdro
OdpowiedzUsuńDrogi Anonimowy,
UsuńSkróty są po to aby łatwiej pamiętać pewne cechy/metody/zasady. Pamiętając skrót będziesz mogła go rozwinąć i sprawdzić czy postępujesz zgodnie z tymi zasadami. Takie skróty są szczególnie ważne w sytuacjach stresowych - pozwalają po pierwsze nie zapomnieć o żadnym aspekcie a po drugie skupić się nad skrótem a nie na panice.
Dlatego właśnie staram się zbierać różne skróty i zasady i wyjaśniać je punkt po punkcie.
Pozdrawiam
Bushmot